uaruen
+38 (044) 492-02-909:00 - 18:00 пн - птЗв'язатись з нами
  1. Головна
  2. О нас
  3. Новини
  4. Альтернативні джерела енергії в Україні: криза відкриває нові можливості

Альтернативні джерела енергії в Україні: криза відкриває нові можливості

29 квітень 2023

Альтернативные источники энергии

До початку широкомасштабних бойових дій 24 лютого 2022 року альтернативні джерела енергії в Україні забезпечували до 8% загальної генерації електроенергії, а до 2025 року їхня частка мала зрости до 12%. До середини 2022 року в зоні активних бойових дій виявилося близько 40% усіх введених в експлуатацію потужностей «зеленої енергетики». При цьому найбільше постраждала вітрогенерація – було зупинено майже 90% турбін, припинило функціонувати майже 40% наземних сонячних електростанцій. Але вже зараз уряд та енергетики розробляють плани не просто відновлення втрачених потужностей, а й варіанти, як у найкоротший термін провести перехід на альтернативні джерела енергії.

Перспективи використання альтернативних джерел енергії

Україна має величезний потенціал розвитку всіх кластерів альтернативної енергетики. Розвиток нової енергетики зробить загальнонаціональну енергосистему гнучкішою, за рахунок розподіленої генерації вона стане більш стабільною і менш схильною до великих блекаутів.

Сонячна енергетика

Завдяки своєму географічному положенню Україна має високий потенціал розвитку сонячної енергетики. На її території оптимально поєднується високий рівень інсоляції (кількість сонячного випромінювання на одиницю площі) та помірні температури (при підвищенні температури понад 25°С вироблення електрики сонячними панелями починає значно знижуватися майже на 5% на кожні 10 градусів). Простий приклад – якщо задіяти для встановлення сонячних панелей лише покрівлі житлових будинків, Україна могла б генерувати 30-37 ТВт*год електроенергії щороку. Важливо відзначити наявність великої кількості фахівців, які мають великий досвід та готові забезпечити зведення об'єктів сонячної енергетики різної потужності та різних типів – наземні, покрівельні, трекінгові фотоелектричні станції.

На кінець 2021 року сумарна потужність лише промислових сонячних електростанцій становила 6226,9 МВт. Окремо слід зазначити, що понад 14 тисяч домогосподарств встановили сонячні панелі для власного використання та продажу електрики за «зеленим» тарифом. Після війни інтерес до автономних/гібридних домашніх СЕС значно зросте.

Вітрова енергетика

Сумарна потужність діючих вітрогенераторів станом на 24 лютого 2022 року в Україні становила 1,67 ГВт (це майже два атомні блоки). При цьому вітровий потенціал тільки на Херсонщині оцінюється мінімум у 3 ГВт, але основний потенціал – це офшорна вітроенергетика. Невеликі прибережні глибини Чорного та Азовського морів дозволяють встановити, за оцінкою Міжнародного банку, до 250 ГВт вітрових електростанцій.

Інший перспективний район – це райони Прикарпаття (Закарпатська, Львівська, Івано-Франківська та Чернівецька області). Інвестори розглядають можливість створення тут кластера, орієнтованого насамперед на експорт електроенергії до країн ЄС.

Малі ГЕС

В Україні налічується понад 60 тис. річок, будівництво малих ГЕС дозволить (без шкоди для екології та водного туризму) виробляти до 3,7 млн кВт*год електрики щорічно. При цьому вартість 1 кВт електроенергії буде майже в 4 рази нижчою за вироблену ТЕС. Це дозволить забезпечити електрикою не лише віддалені селища та села, а й великі міста.

Біогаз

Сільське господарство залишається одним із найважливіших секторів економіки. Переробка відходів сільгосп виробництва на біометанових станціях може дати Україні до 20 млрд. кубометрів газу. Наприклад, загальне щорічне споживання газу в країні до 2022 року становило близько 30 млрд кубометрів.

Перехід на альтернативні джерела енергії: як вирішити проблему дисбалансу

Одним з найважливіших питань, яке має вирішити під час переходу на альтернативні джерела енергії, є забезпечення стабільності функціонування енергосистеми, покриття пікового споживання та компенсація нестабільності генерації при використанні відновлюваних джерел енергії. Раніше балансування системи здійснювалося за рахунок підключення теплових електростанцій, що працюють на газі. Вони мають дуже низьку інерційність і здатні виходити на робочий режим у найкоротший термін. За модернізації енергетичної системи України проблему балансуючих потужностей можна вирішити за рахунок будівництва промислових накопичувачів енергії. За оцінками експертів, на початковому етапі Україні потрібно буде побудувати сховища ємністю 700-800 МВт.

Таке рішення має кілька переваг:

Україна має чудові стартові можливості, щоб провести перехід на альтернативні джерела енергії. Є природні та географічні умови, накопичено досвід впровадження технологій, звільняється місце на енергетичному ринку – залишається лише не прогаяти свій шанс.

Альтернативные источники энергии




Якщо у вас є запитання. Напишіть нам

Переваги акумуляторів АДС

Нікель-кадмієві акумулятори незамінні у випадках:

  • Тривалого терміну служби
  • Експлуатації в суворих умовах
  • Висока надійність
  • Труднощі або неможливість контролю

Якість


Вся продукція сертифікована в Україні

Гарантія


3-5 років в залежності від типу акумулятора

Термін служби


20-25 років середній термін служби на стаціонарних об'єктах і 10-15 років на транспортних засобах