Накопичення енергії: основні тенденції 2023 року
28 квітень 2023
За прогнозами фахівців, до кінця 2030 року сумарна потужність установок для зберігання енергії у світі становитиме близько 411 ГВт (або 1194 гігават-годин). Це майже в 15 разів більше, ніж було підключено до мережі у 2021 році. При цьому лише у 2023 році аналітики передбачають майже дворазове збільшення потужностей – протягом року планується ввести в експлуатацію сховищ на 28 ГВт (для порівняння, на кінець 2022 року у світі експлуатувалося близько 16 ГВт).
Акумулятори для накопичення енергії: що зміниться у 2023 році
Головний тренд, який ставитиме основні тенденції на ринку – після деякого затишшя, починаючи з другої половини 2022 року, вартість металів, і насамперед – літію, почали зростати. За прогнозами аналітиків, ця тенденція збережеться весь 2023 рік, але це ніяк не вплине на темпи збільшення ємності сховищ для енергії. Але все активніше йтимуть пошуки альтернативних варіантів накопичення та тривалого зберігання енергії:
- У 2023 році розпочнеться масове виробництво натрій-іонних акумуляторів. При практично рівних характеристиках з літій-іонними накопичувачами натрій-іонні АКБ значно дешевші – вартість натрію в 40 разів менша, ніж літію. Наприкінці березня китайська компанія Hina Battery встановила акумулятор на електромобіль. За прогнозами аналітиків, до кінця року як мінімум одна велика компанія-виробник оголосить початок масового виробництва натрій-іонних акумуляторів, а ще один автовиробник почне серійний випуск електрокарів з АКБ цього типу.
- На тлі зростання вартості літію повертається інтерес до старих технологій довготривалого зберігання енергії. Фахівці відзначають зростання інвестицій у гідроакумулюючі станції. Насамперед – за рахунок низької вартості зберігання енергії та дуже тривалого циклу використання обладнання.
- Ще один популярний напрямок інвестування – твердотільні батареї. Вони відрізняються більшою щільністю енергії, кращою безпекою та економічною ефективністю порівняно з нинішніми літій-іонними аналогами. Відразу кілька провідних виробників акумуляторів - SK, LG Energy Solution і CATL представили чіткі плани організації масового випуску твердотільних акумуляторів вже протягом цього десятиліття.
Напруженість між США та Китаєм: як це позначиться на ринку накопичувачів енергії
Одним із головних драйверів зростання ринку накопичувачів електроенергії став підписаний 2022 року в США закон «Про зниження інфляції». Їм передбачено виділення 369 мільярдів доларів у розвиток економіки «екологічно чистої енергії». Із загальної суми близько 80 мільярдів буде інвестовано у розвиток виробництва власне накопичувачів енергії – акумуляторів. Бажаючи максимально знизити залежність від Китаю, який сьогодні є найбільшим виробником акумуляторів, законом передбачено надання податкових пільг лише в тому випадку, якщо весь виробничий ланцюжок буде максимально локалізований безпосередньо в США.
І вже можна говорити про перші результати – Ford та CATL (найбільший у Китаї виробник літій іонних, літій полімерних та літій залізо фосфатних АКБ) уклали договір про будівництво заводу з виробництва акумуляторів в Мічіган. При цьому власником заводу буде Ford, а CATL його тільки експлуатуватиме.
У свою чергу Китай відреагував на протекціонізм американської влади. Спеціальні органи контролюватимуть експорт найважливіших мінералів та компонентів акумуляторів, щоб не допустити влучення технологій до країн, які, на думку китайської влади, «викликають стурбованість».
Відреагували на американську ініціативу стимулювання розвитку сховищ енергії та в Європі. Європейські виробники акумуляторів чинитимуть тиск на керівництво ЄС, щоб вони розробили нові інструменти, які допоможуть їм зберегти конкурентоспроможність. Йдеться не лише про надання субсидій та податкових пільг, а й запровадження вимог встановлення «європейських» акумуляторів під час будівництва великих сховищ електроенергії.
Остання заява є особливо показовою. Адже на тлі вторгнення Росії в Україну в Європі різко підскочили ціни на енергоносії, що спонукало споживачів шукати нові форми енергопостачання. Насамперед – за рахунок альтернативних джерел енергії, а також створення сховищ енергії. Найпоказовіший приклад – зростання попиту на акумулятори для накопичення сонячної енергії, але поки що на цьому ринку домінують китайські виробники. Прийнятий план REPowerEU, який ставить амбітні цілі у сфері відновлюваних джерел енергії, передбачає значне збільшення обсягів накопичувачів енергії. І європейські виробники акумуляторів ходять мати перевагу на домашньому ринку.